Jesteś tutaj: Home > Umowy i prawo > Czy zatrudnianie pracownika jest kosztowne?

Czy zatrudnianie pracownika jest kosztowne?

Przeglądając prasy poświęconą tematyce rynku pracy bardzo często można natrafić na artykuły z wypowiedziami ekspertów stwierdzające, iż koszty zatrudnienia jednego pracownika są bardzo wysokie w Polsce a inaczej jest praca w Anglii czy praca w usa, tam koszty są niższe. Zazwyczaj osoby poszukujące pracy lub zatrudnione nie zajmują się tą tematyką, jednak warto przeanalizować ile tak naprawdę kosztuje pracodawcę pracownik. Bardzo ważną kwestią jest pensja, która decyduje o zainteresowaniu osób poszukujących pracy ofertą. Im jest ona wyższa, tym większe zainteresowanie.

W przypadku zawodów wymagających niewielkich kwalifikacji oraz doświadczenia wówczas poziom pensji nie musi być wysoki, nie ma wówczas trudności ze znalezieniem odpowiednich osób. Jednak jeżeli w  grę wchodzą kompetencje, które związane są koniecznością posiadania specjalistycznego wykształcenia lub też długoletniego stażu pracy to niestety, ale aby zachęcić pracownika pracodawca musi zaoferować wysoki poziom wynagrodzenia.

Kwota podawana zazwyczaj w ogłoszeniach o pracę jest kwotą netto, a więc tą wartością którą pracownik dostaje do ręki. Jednak nie jest to jedyny koszt jaki ponosi pracodawca, a jeden z wielu. Kwota netto jest wyliczana z kwoty brutto pomniejszonej o podatek dochodowy. Konieczność poniesienia tej opłaty spoczywa nie na pracowniku lecz właśnie na pracodawcy.

Nie jest on wysoki, dlatego też mało kto z nas wie ile tak naprawdę pracodawca musi wpłacić za nas do urzędu skarbowego. Największym wydatkiem jest ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Ich wysokość niestety, ale w wielu przypadkach odstrasza pracodawców pragnących większych ilość osób zatrudnionych w swojej firmie. Opłaty te są bardzo wysokie, a z naszego punktu widzenia mniej ważne. Mało kto bierze pod uwagę całość kosztów ponoszonych przez firmę, zazwyczaj skupiamy się jedynie na tym co dla nas najważniejsze, a więc kwocie netto, czyli naszej pensji. Wydatki ponoszone przez pracodawcę obejmują również ewentualną niedyspozycyjność pracownika związaną z chorobą. Jeżeli pozostaje on na zwolnieniu lekarskim przez okres do 32 dni, wówczas opłaty związane z wysokością jego pensji pokrywane są właśnie przez podmiot zatrudniający.

Tagi:

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc skomentować.

?>