Jesteś tutaj: Home > Praca > Pierwsza praca

Pierwsza praca

Absolwenci szkół dzierżąc dumnie w swoich dłoniach dyplom marzą o dobrze płatnej pracy pozwalającej się im rozwijać zawodowo oraz zgodnej z ich wykształceniem. Kończąc najlepsze uczelnie w kraju z bardzo dobrym wynikiem dla wielu studentów los uśmiecha się jeszcze przed zdaniem egzaminu magisterskiego. Jeżeli występuje duże zapotrzebowanie na fachowców w danej branży, a ilość absolwentów jest znikoma, to pracodawcy próbują prześcignąć się w zdobyciu kandydata.

Najczęściej taka sytuacja dotyczy politechnik oraz uczelni technicznych, na których daną specjalizację kończy około dziesięciu piętnastu studentów. Po ciężkich latach nauki otrzymują oni wspaniałą nagrodę w postaci pewnej i stabilnej pracy. Jednak bardzo często absolwent musi sam zadbać o znalezienie sobie zatrudnienia.

Z reguły pierwsza praca w Krakowie to praca tymczasowa związana jest z wykonywaniem lekkich prac jak na przykład kserowanie dokumentów, czy parzenie kawy, praca w Zielonej Górze czy też praca w Gorzowie Wielkopolskim wygląda podobnie. Dopiero po pewnym czasie zdobywane jest doświadczenie oraz nowe umiejętności. Zakres obowiązków jakie są zlecane nowemu pracownikami z każdym dobrze wykonanym zadaniem rozszerzają się. Jeżeli pracodawca widzi, że jest to osoba rzetelna oraz zdolna będzie chciał przedłużyć umowę na dłuższy termin. Pierwsza praca najczęściej zdobywana jest poprzez staż, który oferowany jest właśnie absolwentom uczelni wyższych. Mają oni możliwość zdobyć tam doświadczenie, a także wzbogacenia swojego CV o nowe umiejętności. Po zakończeniu stażu jeżeli pracownik sprawdził się najczęściej podejmowana jest decyzja w firmie o zaoferowaniu umowy o pracę. Pierwsza praca jest wysoko płatna, jednak pozwala na zdobycie bardzo ważnej kwestii jaką jest doświadczenie. Z reguły umiejętności zdobyte przy pierwszej umowie o pracę przyczyniają się do łatwiejszego odnalezienia się na rynku pracy przy szukaniu kolejnego zatrudnienia. Pierwsza praca pozwala nam zrewidować naszą wiedzę zdobytą na studiach oraz rzeczywiste umiejętności. Jeżeli zostaliśmy dobrze przygotowani przez naszych wykładowców to nie powinno stanowić dla nas problemu realizowanie obowiązków na stanowisku, które jest zbieżne z naszym wykształceniem. Bardziej teoretyczne podejście na wykładach skutkuje niestety, ale koniecznością przeznaczenia dłuższego czasu na wdrożenie się.

 

Tagi: ,

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc skomentować.

?>